Fenntarthatóság
Apr 30, 2025

Fenntartható ablakok: tervezés a jövőre nézve

A fenntarthatóság kívánatos cél minden építési tevékenységnél - az új építkezéseknél és a korszerűsítéseknél egyaránt. Itt már egyszerűen korszerű ablakok beépítésével is sokat lehet elérni. A nagy teljesítményű vinilablakok hatékony hőszigetelésük mellett erőforrás- és energiatakarékos gyártásukkal is meggyőzhetnek. És mivel szinte teljes mértékben újrahasznosíthatók, a termék életciklusa végén is értékes hozzájárulást nyújtanak a nagyobb fenntarthatósághoz.

Tartalomjegyzék

  • Fenntarthatóság: a gazdaságtól az ökológiáig
  • Átfogó perspektíva
  • Az erőforrások megőrzése az ablakprofilnál kezdődik
  • A modern ablakok energiahatékonyságot jelentenek
  • Az újrahasznosítás bezárja az anyagkörforgást

Fenntarthatóság: a gazdaságtól az ökológiáig

A fenntarthatóság korunk egyik meghatározó kérdése. A magánszektorban, de a gazdaságban is felismerték az erőforrásokkal való takarékos gazdálkodás fontosságát. Ez alól az építőipar sem kivétel - nem utolsósorban azért, mert a fenntarthatóság kérdése szerepet játszik az építésért felelősök döntéseiben. Ez vonatkozik a magánmegrendelőkre éppúgy, mint az ipari, kereskedelmi és állami megrendelőkre. Az építőipar ugyanis jelentősen hozzájárulhat a fenntarthatóbb életmódhoz és gazdasághoz, különösen az éghajlatvédelem tekintetében. Végül is az építőipar felelős a németországi szén-dioxid-kibocsátás 14 százalék2áért, és ez az arány világszerte eléri a 38 százalék ot.

Fenntarthatóság

Hosszú távú előnyök biztosítása

Bármennyire is aktuális a fenntarthatóság fogalma, nem új. Először a 18. század elején fogalmazták meg, mégpedig a fenntartható erdőgazdálkodással kapcsolatban. Akkoriban az volt az elvárás, hogy csak annyi fát vágjanak ki, amennyi ugyanabban az időszakban visszanő. Így elkerülhető a faállomány csökkenése, és hosszú távon stabil hozamokat lehet elérni. A fenntarthatóság elve ugyanígy általánosítható: a környezet minden élő és élettelen összetevőjét - a nyersanyagokon kívül például a talajt és a légkört is - nem szabad többet használni, mint amennyit regenerációs képességük lehetővé tesz.

Fakupac

Átfogó perspektíva

A vinil ablak életciklusa

Ennek az elvnek az építőiparban való szigorú alkalmazása azt jelentené, hogy egy épület összességében a lehető legkevesebb energiát igényelné, és hogy végső soron csak olyan nyersanyagokat használnának fel, amelyek újranöveszthetők vagy újrahasznosíthatók. Az anyaghatékonyság így a sokat emlegetett energiahatékonysághoz járul, a hasznos élettartam pedig kiegészül az építéssel és a bontással. Egy ilyen átfogó és egyben részletes összmérleg annál is könnyebben elkészíthető, mivel számos építőanyagra, építőelemre és energiaforrásra már rendelkezésre állnak egyedi mérlegek.

Az erőforrások megőrzése az ablakprofilnál kezdődik

Az ablak példája jól szemlélteti azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják egy épületelem fenntarthatósági mérlegét. Az első lépés az ablakprofilok gyártása. A műanyag ablakok esetében ezeket PVC-ből extrudálják, amelynek szintéziséhez viszont kőolajtermékekre és kősóra van szükség. A modern ablakok újrahasznosításának eredményeként azonban a szűz PVC egyre inkább helyettesíthető kiváló minőségű PVC-recyclátummal, méghozzá minőségromlás nélkül. A VEKA profilgyártásában ennek a fenntartható újrahasznosított anyagnak az aránya már 26 százalék.

A technikailag igényes profilok extrudálása is számos kiindulópontot kínál a nagyobb fenntarthatósághoz az energiaszükséglet tekintetében. Az egész vállalatra kiterjedő kezdeményezések részeként a VEKA villamosenergia-fogyasztása mintegy 15 év alatt a felére csökkent. Ebben nagy szerepet játszott a vállalat saját ötletgazdálkodási rendszere: a dolgozók jól ismerik a munkahelyüket, és többször is javaslatokat tesznek a sikeres optimalizáláshoz. Az a tény, hogy az extrudálósorok sok helyet igényelnek, szintén kedvezően hat - annál több áramot termel a VEKA a csarnokok tetején elhelyezett fotovoltaikus rendszerekkel.

A Sendenhorst székhelyén speciálisan kialakított vizes élőhelyekkel a rendszerüzemeltető a vízfogyasztást is minimalizálja. Az extrudálósorok hűtésére szolgáló technológiai vizet ebből a biotópból nyerik. Ezt követően az esővízzel kiegészítve oda folyik vissza, és a kialakított vizes élőhelyen kezelik újrafelhasználás céljából. Ennek a keringtető rendszernek az átfolyása nem kevesebb, mint évi 136 millió liter.

VEKA Biotóp

A modern ablakok energiahatékonyságot jelentenek

A régi épületek jellemzően nagyon egyszerű ablakokkal vannak felszerelve, amelyek még nem rendelkeznek a modern ablakok teljesítményével. A következményeket egy összehasonlítással lehet szemléltetni: bár a régi lakóépületek ablakai az épületburkolatnak csak mintegy 10 százalékát teszik ki, a hőveszteségek akár 50 százalékáért is felelősek. Ezért a korszerűsítés, amelynek során a legmodernebb technológiával hőszigetelő ablakokat szerelnek be, annál hatékonyabb - nem utolsósorban a fűtési költségek szempontjából.

Az ablakok nemcsak a hő elszökését akadályozzák meg. A beeső napsugárzásból származó nyereség, amelynek hőenergiáját az épületben tartják meg, szintén érezhetően csökkentheti a fűtési igényt. Ez különösen igaz a déli fekvésű ablakokra és az erkély- vagy teraszajtókra, és itt még inkább a modern építészet nagyvonalú elemeire. A nyári túlzott felmelegedés elegáns árnyékolási megoldásokkal könnyen megelőzhető.

Napenergia-nyereség: A hatékony ablakelemek beengedik a napsugárzást a házba, és csökkentik a hőenergia-veszteséget.

Az újrahasznosítás lezárja az anyagkörforgást

Az ablak fenntarthatósági mérlege csak akkor lehet teljes, ha a használat utáni fázist is magában foglalja. Az összes elterjedt keretanyagból készült ablak gond nélkül újrahasznosítható - a jó hőszigetelésnek köszönhető energiamegtakarítás mellett hosszú éveken keresztül ez az egyik legfontosabb fenntarthatósági tényező.

A VEKA 1993-ban kezdeményezte a műanyag ablakok újrahasznosítását. A vállalatcsoport ekkor helyezte üzembe az első PVC ablakok és ajtók újrahasznosító üzemet a türingiai Behringenben. Hamarosan bebizonyosodott, hogy a PVC ablakok újrahasznosítása nagyon jól működik és gazdaságilag is megvalósítható. Időközben a türingiai üzemhez két másik csatlakozott Nagy-Britanniában és Franciaországban. A három üzem együttes éves kapacitása 100 000 tonna műanyagból készült ablakok és ajtók, valamint redőnyök és profilok éves kapacitása.

A VEKA által kifejlesztett újrahasznosítási eljárás olyan PVC-granulátumot eredményez, amely színét és típusát tekintve szinte tiszta, és amely minőségromlás nélkül közvetlenül visszatáplálható az új ablak- és ajtóprofilok gyártásába. Ezenkívül további anyagfrakcióként vas- és színesfémek, üveg és tömítőgumi halmozódik fel, amelyek viszont újból felhasználhatók. Ily módon a teljes műanyag ablak hatékonyan újrahasznosításra kerül: Az anyagkörforgás így lezárul, és az új műanyag ablakok még erőforrás-hatékonyabb módon állíthatók elő, ami tovább növeli fenntarthatóságukat.

Tudjon meg többet